Bułgaria: Ko-mikser

O Bułgarii mało się u nas mówi w kontekście komiksów. Tymczasem dorobek bułgarskiej sceny komiksowej jest całkiem pokaźny i interesujący. O co ciekawszych historycznie tytułach i autorach, może innym razem, przy lampce rakii, a tymczasem zapoznajmy się z produktywną obecnie sceną zinową, a konkretnie jednym tytułem.

Ko-mikser 1“Ko-mikser”, bo o nim mowa, ma za sobą już 6 edycji, a składająca go Iwa Grujewa z resztą ekipy to po prostu wulkan produktywności artowej.

Świadczy o tym obecność ekipy “Ko-miksera” na przeróżnych imprezach tematycznych i nie tylko. Można tam podziałać, tworząc komiks wspólnie z innymi. Pomysły typu: każdy rysuje jeden kadr, albo: dorysuj obrazek do dymku i napisz dymek następnej osobie – owocują świetną zabawą, która włącza wszystkich: profesjonalnych komiksiarzy, dorosłych fanów komiksu, dzieci, osoby z ulicy… Dla dodatkowego fanu można dodać zasady, typu: w kadrze może pojawić się tylko jedno słowo. Efekt: super frajda!

Wrzucam szkic z zebrania grupy, oraz przykłady zabawy.

Jednakże głównym owocem działań tej ekipy jest zin “Ko-mikser”, którego założeniem jest prezentacja jednego tematu w zeszycie, przez szereg autorów komiksów. Przykładowo: w numerze piątym był to “ruch”, w numerze szóstym będzie to “cud”. Powstałe zeszyty są wydane w ładnej formie, w sztywnej kolorowej okładce, wewnątrz mimo iż amatorsko, to jednak wygląd na pełnej profie. Zeszyt jest w dwóch językach (tłumaczone teksty na dole stron) Zbiórka prac na “szóstkę” trwa do 1 października, najlepiej aby były to prace po bułgarsku, angielsku, lub nieme. Szczegóły tutaj: http://co-mixer.blogspot.com

Ko-mikser 3Ko-mikser 4Ko-mikser 5Ko-mikser 6

Tu było stoisko “Ko-miksera” na ulicznym jarmarku w ubiegłe lato w Sofii. Zainteresowanie spore, z braku miejsca ludność rysowała na kolanie, siedząc na krawężniku.

Ko-mikser 2

Współpraca z Ko-mikserem: ze wszech miar polecana. Powodzenia dla tego tytułu!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s